Tema Arge Akademi

Designed by Kaan Uyumaz


En Kısa Zaman Birimi Ölçüldü

Bilim

Ömer Yağız Doğan 2020-11-23

En Kısa Zaman Birimi Ölçüldü

Daha Önce Yapılan En Kısa Zaman Birimi Çalışmaları:

2016 yılında araştırmacılar, zamanı 850 zeptosaniyeye kadar ölçmeyi başarmıştı. Yeni çalışmada ise 247 zeptosaniyenin ölçülebildiği belirtiliyor. Bu, saniyenin milyarda biri olan femtosaniye ile karşılaştırıldığında doğrulukta muazzam bir artış anlamına geliyor.

1999 yılında Mısırlı kimyager Ahmed Zewail, moleküllerin şekillerini değiştirme hızını ölçtüğü için Nobel Ödülü almıştı. Yapılan son çalışmayla birlikte Profesör Dörner ve ekibindeki Goethe Üniversitesi atom fizikçileri, ilk kez büyüklük olarak femtosaniyeden daha kısa bir zaman birimini ölçebildi. - Goethe Üniversitesi’nden bilim insanları, şimdiye kadarki “en kısa zaman birimini” ölçmeyi başardı. Ekip, ölçümü yapmak için bir fotonun bir hidrojen molekülünün içinden ne kadar sürede geçtiğini hesapladı.

Almanya’daki Goethe Üniversitesi’nden fizikçi Reinhard Dörner ve meslektaşları şimdiye kadar ki en kısa zaman birimi olan zeptosaniyeyi ölçmeyi başardı. Zeptosaniye adı verilen bu birim, saniyenin milyarda birinin trilyonda birine yani ondalık virgülden sonra 20 tane sıfır ve 1 tane bire denk geliyor.

Bu deney nasıl yapıldı?

Kimyasal bağların kopması ve oluşması için geçen süre femtosaniye cinsinden ölçülür ancak zeptosaniye, ışığın tek bir hidrojen molekülünün içinden ne kadar sürede geçeceğini ölçerken kullanılır. Atom fizikçisi Prof. Dr. Reinhard Dörner liderliğindeki ekip, deney için Deutsch Elektronen-Synchrotron’daki (DESY) parçacık hızlandırıcı PETRA III’ten X-ışınlarını kullandı. Deneyde, tek bir foton ya da ışık parçacığının iki hidrojen molekülünün elektronları arasında ne kadar sürede geçiş yaptığı hesaplandı. Etkileşim, ekibin COLTRIMS reaksiyon mikroskobu adı verilen bir araç kullanarak ölçebildiği bir dalga modeli oluşturdu.

Kullanılan araç, son derece hızlı atomik ve moleküler reaksiyonları kaydedebilen çok hassas bir parçacık detektörü olarak biliniyor. Ekip, aracı kullanarak ışık parçacığının hidrojen molekülünün içinden geçmesi için gereken süreyi 247 zeptosaniye olarak belirledi.

Kaynakça:

https://www.webtekno.com/bilim-insanlari-bilinen-en-kisa-zaman-birimini-olctu-h100890.htm http://www.habervitrini.com/bilim-adamlari-en-kisa-zaman-birimini-olctu/1019236 https://dogruhaber.com.tr/haber/700281-bilim-insanlari-bilinen-en-kisa-zaman-birimini-olctu/ https://dogruhaber.com.tr/haber/700281-bilim-insanlari-bilinen-en-kisa-zaman-birimini-olctu/

Ses Hızının Üst Limiti Bulundu

Bilim

Ömer Yağız Doğan 2020-11-23

Bilim İnsanları, Ses Hızının Üst Limitini Bulmayı Başardı

Ses hızı standart olarak deniz seviyesinde, hava ve 20 derece sıcaklıkta olacak şekilde 343 m/sn olarak alınıyor. Tabii ki şartlar değişince sesin hızı da aynı şekilde değişiyor.

Peki sesin ulaşabileceği maksimum hız nedir?

Queen Mary Londra Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Yüksek Basınç Fiziği Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir araya gelerek sesin maksimum hızını buldu. Bilim insanları, dünyanın en sert malzemesi elmasta hareket eden sesi iki katı hıza ulaştırdı. Ses, yaklaşık 36 km/sn hızda seyahat etti. -

Ses Hızının Üst Limiti Nasıl Bulundu?

Bilim insanlarının yeni araştırmasına göre ses hızının üst sınırını tahmin etmek iki boyutsuz temel sabite bağlıydı: İnce yapı sabiti ve proton-elektron kütle oranı. Bilim insanlarının yeni keşfi ise bu iki temel sabitin ses hızı gibi belirli bir belirli malzeme özelliklerine sınırlar koyarak malzeme bilimi ve yoğun madde fiziği gibi diğer bilim alanlarını da etkileyebileceğini öne sürüyor. Bilim insanları, bu teoriyi çeşitli malzemelerde denediler ve teorilerinin atomun kütlesi ile birlikte ses hızının düşmesi gerektiğine dair öngörüsünü aldı.

Bilim insanlarının bu tahmini, sesin katı atomik hidrojende en hızlı şekilde hareket ettiği anlamına geliyordu. Ancak hidrojen, yalnızca Jüpiter gibi gaz devlerinin çekirdeğindeki basınç gibi basınçlarda atomik olarak katıydı. Bu nedenle bilim insanları, çalışmalarını gerçekleştirmek için en güncel kuantum mekanik hesaplamaları yaptı ve katı hidrojendeki ses hızının teorik temel sınıra yakın olduğunu buldu.

Kaynakça:

https://www.webtekno.com/bilim-insanlari-ses-hizi-ust-limit-h100545.html https://t24.com.tr/haber/bilim-insanlari-ses-hizinin-ust-limitini-buldu,908560

Samsung ve Sony

Huawei ile Ticaret Lisansı Aldı

Teknoloji

Serhan Özgüler 2020-11-22

Samsung ve Sony, Huawei ile Ticaret Lisansı Aldı

İki farklı kaynak, Samsung’un Huawei ile ticaret yapabilmek için ABD’den lisans aldığını açıkladı. Bu lisans, sadece Samsung Display’in bazı ekran panellerinin satışını kapsayacak gibi görünüyor. Lisansın Huawei’ye yetip yetmeyeceğini ise zaman gösterecek. - Çinli teknoloji şirketi Huawei, ABD hükümetinin geçtiğimiz yıl aldığı kara liste kararının ardından zorlu bir sürecin içerisine girdi. ABD hükümetinin aldığı karar, diğer teknoloji şirketlerinin Huawei ile iş birliği yapmasının önüne geçti. Hal böyle olunca da şirket, özellikle de dünya çapında yakından takip edilen akıllı telefonlarını üretme ve pazarlama konusunda sorunlar yaşandı. Şimdiyse Huawei’nin yüzünü güldürecek bir olay yaşandı.

Hem Reuters hem de Financial Times’da yer alan haberlere göre Samsung, Huawei ile ticaret yapabilmek için ABD’den lisans aldı. Ancak bu lisans, sadece Samsung’un ekran üretim birimi olan Samsung Display için geçerli. Ayrıca Samsung, bu lisansla sadece kendi üretimi olan bazı ekranları Huawei’ye satabilecek. Ancak örneğin OLED panellerin Huawei’ye satılıp satılamayacağı hala belirsiz. Çünkü Samsung Display, OLED panel üretimlerinde sektördeki başka isimlerle de çalışıyor ve mevcut koşullar altında diğer isimlerin de ABD’den lisans alması gerekiyor.

Kaynakça: https://www.webtekno.com/samsung-sony-huawei-ticaret-ab-lisans-h101377.html

Göktaşı

Dünya’nın Yakınından Rekor Hızla Geçti

Bilim

Serhan Özgüler 2020-11-22

Bir Göktaşı, Dünya’nın Çok Yakınından Rekor Hızla Geçti

-

2020 UF3 adlı bir göktaşı, 22 Ekim’de gezegenimize oldukça yakın sayılabilecek bir noktadan rekor hızla geçti. Virtual Telescope Project (Sanal Teleskop Projesi) tarafından tespit edilen asteroid yalnızca 42 bin kilometre mesafeden geçti. Bu mesafe kabaca Dünya ile Ay arasındaki mesafenin %11’ine tekabül ediyor.

NASA raporlarına göre asteroidin hızı da oldukça yüksekti. 2020 UF3, saatte 79000 kilometre hız ile seyahat ediyordu. Asteroid gezegenimizin yörüngesinde tam hızıyla dönüyor olsaydı saatte neredeyse iki tur atabilirdi.

Şu Ana Kadar ki En Hızlı Göktaşı Oldu

-

Projede göktaşının bir görüntüsü de yakalandı. Bu görüntü çok net değil. Elena robotik birimi tarafından yalnızca 3 saniye görüntülenebilen cisim biraz bulanık ve görüntüde de ufak da olsa bozulmalar söz konusu. Yine de asteroidin geçişine tanık olmak için yeterli.

Virtual Telescope Project tarafından yapılan açıklamada asteroid, bu astronomi grubu tarafından şimdiye kadar gözlemlenen en hızlı göktaşı olmayı da başardı. Ekip, konuyla ilgili olarak internet sitelerinden bir yazı yayınladı.

Kaynakça: https://www.webtekno.com/bir-goktasi-dunya-nin-cok-yakinindan-rekor-hizla-gecti-h101212.html https://www.ensonhaber.com/teknoloji/bir-goktasi-dunyanin-yakinindan-saatte-79-bin-kilometre-hizla-gecti

GUNS N ROSES

Hakkında Bilinmeyenler

Kültür

Ege Erol, Ömer Yağız Doğan 2020-11-22

GUNS N ROSES

Guns N’ Roses, 1985 yılında Los Angeles, California’da kurulmuş ABD’li bir rock müzik grubudur. Axl Rose, Slash, Izzy Stradlin, Duff McKagan, ve Steven Adler’dan oluşan klasik kadrosu ile 1986 yılında Geffen Records ile kontrat imzalayan grubun klasik kadrosundan Axl Rose dışında hiçbir üye günümüzde grupta yer almamaktadır.

HAKKINDA BİLİNMEYEN 5 BİLGİ

-

1. Grubun Birleşmesi

1982 yılında Indiana’dan Los Angeles’a göç eden Axl Rose ve Izzy Stradlin beraber kurdukları Rose ve Hollywood Rose isimli gruplardan sonra yanlarına Tracii Guns, Ole Beich ve Rob Gardener’ı da alarak 1985 yılında Guns N’ Roses’ı kurdular. Fakat ilerleyen zamanlarda Tracii, Beich ve Gardener ayrıldı.Daha sonra efsane gitarist Slash, bas gitarda Duff Mc Kagan ve davulda Steven Adler gruba katıldılar. Böylece klasik kadro şekillenmiş oldu. -

2. Axl Rose

W. Axl Rose ya da gerçek adıyla William Bruce Bailey. Guns N’ Roses grubunun kurucusu ve vokalisti olan müzisyen ve bestecisidir. -

3. Slash

Saul Hudson veya daha iyi bilinen adıyla Slash, Guns N’ Roses grubu ile ünlenen şu anda Slash ft. Myles Kennedy & the Conspirators grubunun üyesi olan solo gitaristtir. Çocukluğundan beri ışıltılı müzik dünyasıyla iç içe olan Saul Hudson’ın annesi 70’lerin glam rock yıldızı David Bowie’nin kostümlerini tasarlamaktaydı. Slash okulundaki derslerden çok gitarla ilgileniyordu. Genç yaşta gitara başlayan Slash, lise yıllarının sonlarında günde 12 saat gitar çalışıyordu. Bunu ödevlerden daha mantıklı buluyordu.

4.Slash Hakkında Bilinmeyenler

  • Michael Jackson’a bir çok parçasında, albümünde ve konserinde eşlik etti.
  • Annesi Ola Hudson, 70’lerin glam rock yıldızı David Bowie’nin kostümlerini tasarlamaktaydı.
  • Etkilendiği sanatçılar: Aerosmith, Cheap Trick, Black Sabbath, The Who, Led Zeppelin, UFO, The Rolling Stones, Queen, Cream, The Stooges, Fear, Nazareth, Jeff Beck, Rory Gallagher, Ted Nugent, Jimi Hendrix, B.B. King, Chuck Berry, Alice In Chains, Tool, Rage Against The Machine
  • Slash, 1985 yılında Los Angeles’ta bir konsere çıkmadan önce farklı bir imaj yakalamak için alışverişe çıkmış. Retail Slut isimli bir giyim dükkanında gördüğü silindir şapkaya ise adeta aşık olmuş. Şapkaya baktığında onun kendisine konuştuğunu söyleyen Slash, o dönem beş parasız olduğundan şapkayı öylece almış ve kafasına takıp sessizce mağazadan ayrılmış.
  • Slash küçüklüğünden beri kıvırcık uzun saçlara sahipti bunun sebebi ise onun karizmatik olma çabası değil aşırı utangaç olduğu için yüzünü kapama isteğiydi.
  • Gitardan önce ise uğraşları arasında Bmx Turnuvaları bulunuyordu. Hatta Bmx Turnuvaları’nda şampiyonlukları bulunuyordu.

5.Axl Rose Hakkında Bilimeyenler

  • Final Fight isimli meşhur atari oyununda da Axl ve Slash isimli karakterler, Axl Rose ve Guns N’ Roses’ın diğer elemanı Slash’den esinlenerek yaratılmışlardır.
  • Axl, Dead Horse ve Shotgun Blues isimli şarkılarda ve Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II turnelerinde akustik gitar çalmıştır.
  • Axl, Charles Manson isimli ünlü seri katilin çok büyük bir hayranıdır ve Türkiye’deki konserinde manson T-Shirtleriyle dolaşmıştır.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Guns_N%27_Roses https://onedio.com/haber/efsane-grup-guns-n-roses-veuyeleri-ile-ilgili-pek-fazla-bilinmeyen-39-enteresan-sey700460 https://www.sabah.com.tr/teknokulis/galeri/haber/2-subatta-turkiyeye-gelecek-olan-slash-hakkinda-bilgiler/6 http://hakkinda-bilgii.blogspot.com/2010/04/slash.html https://www.bigbangburger.com/10-madde-ile-rock muzigin-efsane-grubu-guns-n-roses-blog

Yapay Beyin

Neuralink

Bilim, Teknoloji

Kuzey Cengiz Biçer 2020-11-22

Yapay Beyin

Beyin… İnsanın en önemli organı. Beynimiz dıştan görünümde basit bir organ olarak görünse de, İçinde inanılmaz olaylar gerçekleşir. Beynimizin içinde yaklaşık 86 “MİLYAR” nöron vardır. Bu nöronlar sinir sistemini oluşturan sinir hücreleridir. İşlevleri sinirsel uyarıları elektriksel sinyaller biçiminde ileterek vücuttan beyne, beyinden vücuda ve beynin kendi içinde bilgi taşımaktır. Nöronlar sinir sisteminin işlevleri için temel oluşturur ve çok karmaşık bir iletişim ağı kurar. Günümüzde beyin dalgaları ve nöronların yaptığı işler taklit edilip yapay beyinler oluşturuluyor. Bu yapay beyinler den bazılarından insan görünümlü robotlara entegre edilip, insanların gündelik hayatta yaptığı işleri çok daha hızlı yapabiliyor.
Peki, bu yapay beyinler nasıl programlanıyor?
Tabi ki gerçek bir insan beyninden alınan elektriksel etkileşimlerden. İnsan beyni her olaya farklı tepki verir. Her tepkinin farklı bir elektriksel frekansı vardır. Bu elektriksel frekansları toplamak için insan beynine saç telinden bile ince olan kablolar yerleştirilir ve bu kablolar alınan veriyi kaydetmek için bir bilgisayara bağlanır. Kablolar beyine yerleştirildikten sonra, insan vücudundaki sinirler uyarılıp, beyinden ne çeşit frekanslar alındığı bilgisayara kaydedilir.
Alınan frekans verileri bilgisayara kaydedildikten sonra bilgisayar, bu frekans verilerini komut haline getirir ve hangi durumda hangi komutun kullanılacağını işler.

Yapay Beyinin Çalışma Prensibi

Diyelim ki sağ bacağımıza vurduğumuzda beynimize (x) frekansı gidiyor, sol bacağımıza vurduğumuzda ise beynimize (y) frekansı gidiyor.
Bu frekansları da beynimize sinirler iletiyor. Sinirlere (kablo) diyelim. Gelen darbeyi algılayan şey ise sinir uçlarıdır. Sağ bacağımızdaki sinir uçlarına (sensörX), sol bacağımızdaki sinir uçlarına da (sensörY) diyelim. Beyine de (işlemci) diyelim. Bacaklara da (sağmotor1),(solmotor2) diyelim. Şimdi de (kablo, sensörX, sensörY ve işlemci) yi ayrı komutlara ayrı tepki veren, üstünde 2 adet motor bulunan robot mekanizmasının üstüne koyalım. (sağmotorX),(sensörX):sağ (solmotorY), (sensörY):sol

Diyelim ki (sensörX) bir temas algıladı. (sensörX), bu olayı elektriksel bir frekansa çevirip kablo aracılığı ile işlemciye iletiyor. İşlemci ise aldığı elektriksel frekansı komuta çevirip, (sağmotor1) e dön komutu veriyor. Eğer teması (sensörY) algılasaydı, bu olayın (Y) versiyonu olacaktı.

Neuralink Aygıtı

Elon Musk’ın geliştirdiği “neuralink” aygıtı gibi. “Neuralink” aygıtı sayesinde Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceği düşünülüyor. Musk aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve insomnia (uykusuzluk) gibi hastalıkların çaresini de kafatasının içine yerleştirilecek olan çiplerde gördüğünü söylüyor. Yatırımcı toplantısında konuşan Neuralink’in baş cerrahı Doktor Matthew MacDougall insanlar üzerinde deneylere başladıktan sonra ilk hedeflerinin felç ve omurilik felcini tedavi etmek olduğunu belirtiyor. Elon Musk bu yılın sonuna kadar insanlar üzerinde deney yapılabilmesi için ABD otoritelerinden gerekli izinlerin alınacağını söyledi. Reuters’a konuşan bilim insanları ise projenin etkileyici olduğunu fakat kesin bir kanaate varmak için üzerinde çok çalışılması gerektiğini sözlerine eklediler. Projenin işleyişi hakkında bir sunum yapan Musk hali hazırda iki domuza çip yerleştirdiklerini bir domuza ise yerleştirdikleri çipi sonradan çıkardıklarını söyledi. Sunumda yapılan deneyde hayvanların önceden belli durumlar karşısında oluşan beyin dalgalarının cihaz tarafından kayıt edildiği ve cihaz yerleşik olmadan da aynı hareketlerin benzer beyin dalgalarına yol açtığı saptandı. Neuralink cihazının yarıçapı 23 milimetre genişliğinde. Musk, cihazın insan sağlığına zarar vermediğini iddia ediyor.

Kaynakça: https://www.sozcu.com.tr/2020/teknoloji/neuralink-nedir-elon-muskun-projesi-neuralink-ne-ise-yarayacak-6015110/ https://neuralink.com/